AMVCA 2020: See full list of winners from 2020 AMVCA awards

The long awaited 7th edition of the Africa Magic Viewers’ Choice Awards is over but the glitz and glamour of the red carpet and the amazing wins will forever lingers on.

The award ceremony which was headlined by Amina Abdi Rabar and Ik Osakioduwa, the star-studded show had celebrities in attendance who attempt to outdo themselves for the award’s newest addition- the ‘Best Dressed’ Category.

Leading the night was ‘Living in Bondage’ with a total of 7 wins including Best Overall movie. ‘God Calling’ followed closely with 2 wins. One of the biggest snubs for the night was ‘King of Boys’ with no wins. The industry merit award went to seasoned TV and filmmaker, Peter Igho.

For the special category, the Best Dressed Male and Best Dressed Female went to Mike Edwards and Mercy Eke of the just concluded BBNaija season 4.

Read the full list of winners:

Best Short Film or Online Video

Oga John – Bolanle Akintomide
Thorn – Bola ‘Enigma’ Akanbi – Winner
Prueba – Stanlee Ohikuhare
Tokunbo – Bio Arimoro

Best Supporting Actor in a Movie or TV Series

Damijo (Rmd) – Seven Richard Mofe
Ramsey Nouah – Living In Bondage
Nkem Owoh – God Calling
Remilekun ‘Reminisce’ Safaru – King Of Boys
Pascal Tokodi – Disconnect – Winner

Best Supporting Actress in a Movie or TV Series

Toni Tones – King Of Boys
Eucharia Anunobi – The Foreigner’s God
Tina Mba – The Set Up
Mary Lazarus – Size 12
Gloria Sarfo – The Perfect Picture: 10 Years Later- Winner

Best Cinematographer

God Calling – Cardoso
Living In Bondage – John Demps winners
Ratnik – Niyi White, Gbenga Fifolabi and Abiola Ladipo
The Set Up – Mohammed Attah

Best Lighting Designer in a Movie or TV Series

God Calling – Cardoso – Winner
Ratnik – Abiola Ladipo
Elevator Baby – Eleaxu Texas
Plan B – Odhiambo Walter

Best Costume Designer Movie or TV Series

Living In Bondage Olohigbe Nwagwu
The Foreigner’s God Ifan Michael
Ratnik Dimeji Ajibola – Winner
King Of Boys Yolanda Okereke

Best Make-Up Category

God Calling – Lilian Omozele Paul- Winner
The Foreigner’s God – Jude Odoh
King Of Boys – Hakeem Effects
Coming From Insanity – Bio Arimoro

Best Actor in a Comedy (Movie or TV Series)

Uzor Arukwe – Smash
Chibunna “Funny Bone” Stanley – Smash – Winner
Uzor Arukwe – Size 12
Ramsey Nouah – Merry Men 1
Etim Effiong – Plan B Daniel

Best Actress in a Comedy (Movie/TV Series)

Toyin Abraham – Bling Lagosians
Bimbo Ademoye – Looking For Baami
Funke Akindele – Moms At War – Winner
Toyin Abraham – Kasanova
Ebele Okaro – Smash

Best Actor in a Drama (Movie/TV Series)

Swankey J.K.A – Living In Bondage
Timini Egbuson – Elevator Baby – Winner
Efa Iwara – Seven
Gabriel Afolayan – Coming From Insanity
Ramsey Nouah – Levi

Best Actress in a Drama (Movie/TV Series)

Shola Shobowale – King Of Boys
Zainab Balogun – Sylvia
Zainab Balogun – God Calling
Toyin Abraham – Elevator Baby – Winner
Kate Henshaw – The Ghost And The House Of Truth

Best Writer in a Movie or TV Series

BB Sasore – God Calling
Tosin Igho – Seven
Vanessa Kanu – Sylvia
Biodun Stephen – Joba
Nicole Asinugo and CJ Obasi – Living In Bondage- Winner
Akay Mason and Yusuf Carew – Elevator Baby

Best Documentary

Hidden Euphoria – Aderogba Adedeji
Skin – Beverly Naya- Winner
Against All Odds: A Tale Of Resilience – Aderemi Davies
Ibadan: Yoruba Heritage – Tunde Oladimeji

Best Indigenous Language Movie/TV Series Swahili

Raveet Sippy Chadh – Subira – Winner
Timoth Conrad Kachumka – Sema
Victor Gatonye – Dream Child
Joan Kabugu – Toy Car

Best Indigenous Language Movie/TV Series Yoruba

Ronke Odusanya – Ajoji Godogbo –
Yewande Famakin – Alubarika – Winner
Oyebade Adebimpe – Adebimpe Omo Oba
Wumi Olabimtan – Intent

Best Indigenous Language Movie/TV Series Hausa

Tuntube – Muhammad T. Finisher – Winner
Mariya – Abubakar Bashir
Abarawa Rai – Muhammad Adam and Tundun Murtala
Sadauki – Hassan Giggs

Best Indigenous Language Movie/TV Series Igbo

Isianyaocha – Brown Ene
Nekwa – Paul Igwe
Nne – Victor Iyke – Winner
Obiakpor – Evan Okechukwu

Best Movie Southern Africa

Kukuri – Philippe Talavera
Dalitso – Abraham Kabwe – Winner
Kwacha – Cassie Kabwikta
The Beautiful Hen Behind Yao Mountain – Imran Kaisi

Best Movie East Africa

Disconnect – Iman Mueke
Lost In Time – Edijoe Mwaniki
Plan B – Sarah Hassan – Winner
94 Terror – Mulinwa Richard

Best Movie West Africa

God Calling – Momo Spaine
Seven – Tosin Igho
Elevator Baby – Victoria Akujobi
Living In Bondage – Steve Gukas – Winner
Ratnik – Dimeji Ajibola

Best Television Series Drama Or Comedy

Jenifa’s Diary – Funke Akindele
Truth – Anis Halloway – Winner
Life As It Is – Uche Odoh
Women – Uchenna Mbunabo

Best Picture Editor

God Calling – Holmes Awa
Ratnik – Dimeji Ajibola
Living In Bondage – Antonio Rebeiro
Seven – Tosin Igho and Bryan Dike – Winner
Elevator Baby – Emiola Fagbenle

Best Art Director Movie/TV Series

Living In Bondage – Victor Afrigold, Ayanda Carter, Jim Franklin, Zimasa Ndamase
Ratnik – Dimeji Ajibola, Iwaotan Olusola Roberts – Winner
God Calling – Omotola Alade
The Bling Lagosians – Bolanle Austen Peters

Best Sound Track Movie/TV Series

King Of Boys – Sess, Reminisce & Adekunle Gold – Original Gangster
Living In Bondage – Larry Gaga & Flavour – Tene – Winner
God Calling – Ighwiyisi Jacobs – Stay With Me
The Gift – Mercy Aghedo – The Gift
Run -Timzil – Run

MultiChoice Talent Factory Award

Life of Bim – West Africa
Dreamchaser – West Africa
Ensulo – East Africa
Promises – East Africa – Winner
Savana Skies – Southern Africa
The Painting – Southern Africa

Best Director

Living In Bondage – Steve Gukas, Ramsey Nouah – Winner
God Calling – Bb Sasore
The Set Up – Niyi Akinmolayan
King Of Boys – Kemi Adetiba
Ratnik – Dimeji Ajibola
The Ghost And The House Of Truth – Akin Omotosho
Seven – Tosin Igho
Trail Blazer – Jide Kene ( Swanky JKA)

Industry Merit Award – Peter Igho

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *